Automobily se dnes staly neodmyslitelnou součástí našich životů. Problém je však v tom, že jejich výpary nejsou zrovna příznivé pro životní prostředí. To platí i navzdory všem úpravám a emisním limitům. K tomu je potřeba také přičíst těžbu ropy, nutné pro výrobu benzinu a nafty. Je tedy jasné, že se zvyšujícím se počtem motorových vozidel není stávající stav dlouhodobě udržitelný.

 

Proto není divu, že se hledají alternativy. Jednou z nich jsou i automobily na elektrický pohon. Ty lze zakoupit již dnes, avšak drtivá většina lidí je odmítá. Z velké části je to kvůli konservatismu – jsme zvyklí na klasické vozy s benzinovými a dieselovými motory, a tak není divu, že nevěříme těm elektrickým. Avšak to není ani zdaleka jediná námitka.

 

nový moderní automobil

 

Pravdou totiž je, že jako každá nová technologie, i tato má své mouchy. A ty mohou způsobovat řidičům problémy, nehledě na to, že spolu s nimi přichází nové výzvy, které většina lidí odmítá.

 

Jedním z nejčastějších argumentů proti elektromobilům je jejich podstatně kratší dojezd. Zatímco na plnou nádrž benzinu či nafty ujedeme mnoho set kilometrů, v závislosti na spotřebě vozidla a dalších podmínkách, elektromobil na jedno nabití takovou vzdálenost ani zdaleka neujede.

 

nabíjení elektrického automobilu

 

Dalším problémem je, že má mnohdy problémy v příliš studeném počasí. To znamená, že není ani zdaleka tak spolehlivý jako klasické automobily, což snižuje možnosti jejich využití. Koneckonců, kdo by si kupoval auto, když by se v zimě musel bát, zda se mu jej vůbec podaří nastartovat?

 

Pak je zde také fakt, že síť nabíjecích stanic není ani zdaleka tak rozšířená jako těch benzinových. Pokud nám tedy začne docházet baterie, je to mnohem větší problém. Často pak musí přijet speciální vůz s přenosným generátorem, kterým si baterii opět nabijeme.

 

Toto vše jsou samozřejmě velmi validní body. Je však třeba si uvědomit, že technologie se neustále vyvíjí. Je tedy velmi pravděpodobné, že v blízké budoucnosti budou tyto problémy buď minimalizovány, či přímo odstraněny. Do té doby je však lepší spolehnout se na klasiku.