Většina lidí ví, že spořit si peníze je opravdu velmi důležité. Někteří ale neví, proč je to tak důležité a proč by měli dbát opravdu na to, aby se s financemi nikdy nedostali na nulu. Pojďme se podívat na hlavní důvody toho, proč byste si měli pravidelně každý měsíc odkládat nějakou částku na svůj spořící účet.

Nouzový fond

Pomocí úspor si pro sebe a svou rodinu vybudujete takzvaný nouzový fond. Ten vám pomůže v případě, kdy se u vás stane něco neočekávaného. Může se vám pokazit auto. Může vám přestat fungovat pračka, lednice nebo jiný spotřebič. Nebo můžete nečekavě přijít o zaměstnání a zůstat bez příjmu. Pro tyto záležitosti je důležité mít připravený nouzový fond.

úspory

Akontace a jistina

Můžete se dostat do situace, kdy si například budete chtít brát hypotéku. U hypotéky, chtějí banky složit jistinu, nejčastěji 10 % z požadované částky. To může být tedy několik stovek tisíc korun. To platí i pro nebankovní hypotéku. Stejně tak, pokud si berete auto nebo jiné vozidlo na leasing. Většina firem po vás bude chtít složit akontaci ve výši třeba 10 nebo 20 %.

peníze

Flexibilita v zaměstnání

Nemít žádné úspory je velmi svazující, i z pohledu vaší práce. Pokud budete chtít například vystřídat zaměstnání, úspory vám mohou pomoci vyplnit mezeru mezi ukončením pracovního poměru a nastoupením do druhého zaměstnání. A může se samozřejmě stát, že vám nové zaměstnání nebude vyhovovat, odejdete ve zkušební době a budete opět rádi za své úspory.

Cestování

Spousta lidí má sny cestovat po celém světě. A spousta lidí si odkládá peníze právě na tohle. Představte si mít možnost prozkoumat svět, poznat nová místa, lidi, kulturu, prožít úplně nové zážitky. Cestování nemusí být drahé, ale našetřené peníze vám poskytnou při cestování větší možnost a komfort. Nehledě na to, že pokud budete cestovat na delší dobu, pomohou vám vykompenzovat dočasný výpadek příjmu.